Konkrétní možnosti (ne)pasivních příjmů

Jak si vybudovat pasivní příjem? Jak dosáhnout finanční nezávislosti a svobody? Možností a cest je hodně, ale sami nepřijdou.

Jak si vytvořit pasivní příjem?

Když pomineme, že vybudovaný pasivní příjem zdědíme, zpravidla ho vytvoříme třemi hlavními způsoby:

  • Investováním, tzn. že použijeme peníze, které máme, aby nám vydělávali další.
  • Budováním majetku, tzn. že pořízené jmění neboli aktivum v průběhu času produkuje peníze.
  • Sdílením majetku, tznvyužití nebo pronájem aktiv, které vlastníme.

 

S využitím uvedených hlavních způsobů mohou následovat tyto konkrétní možnosti:

  • příjem z dividend
  • příjem z dluhopisů
  • příjem z investičních fondů
  • příjem z pronájmu nemovitostí
  • příjem ze spořících produktů
  • příjem z reklamy
  • příjem z P2P půjček
  • příjem z licence a patentů
  • příjem z prodeje autorských děl
  • příjem z Multi-level marketingu
  • příjem z podnikání při nastavených procesech automatizace a delegace (jede to samo)
  • těžba kryptoměn
  • chytré peníze
  • příjem z reklamy na autě, nemovitosti atd.
  • příjem z automatů
  • příjem z pronájmu movitých věcí (např. auto, loď, kolo apod.)
  • příjem tichého společníka

    Pokud chcete číst článek na bílém pozadí, klikněte ZDE

    Pronájem nemovitostí

    Vlastnictví nemovitosti je jedním z nejstarších a nejoblíbenějších způsobů vytváření pasivního příjmu. Když nemovitost máte, je pronájem nejdoporučovanějším řešením pro zajištění životního standardu. Samotný pronájem nemovitosti bývá ve většině případů částečným pasivním příjmem, protože vyžaduje váš čas, peníze a pozornost. Pokud tyto veličiny delegujete na někoho jiného máte čistý pasivní příjem.
    V dlouhodobém horizontu je poměrně bezpečnou investicí. Přináší investorům příjem podle lokality, typu nemovitosti (nejčastěji byt, dům, garáž, pozemek) a nastavení pronájmu (krátkodobý, dlouhodobý). 

    Alternativním zdrojem investování do nemovitostí jsou např.

    • Realitní investiční trusty (REIT) = společnost, která vlastní a spravuje nemovitosti. REIT můžeme koupit na burze. Vyděláváme na dividendách, které REITy vyplácí.
    • Crowdfunding nemovitostí.

     

    Crowdfunding = skupinové financování

    Velká skupina individuálních investorů přispívá menšími obnosy k dosažení požadované částky, která je potřebná k realizaci předmětu financování. Crowdfundingové platformy jsou obvykle webové stránky, které umožňují interakci mezi podnikateli a investory. Platforma prezentuje podnikatelské nápady a následně vybírá peníze od investorů. Většina platforem pracuje tak, že pokud není vybraná cílová částka dostanou jednotliví investoři své peníze zpět a nabízený projekt není financován. Crowdfundingové platformy mají poměrně důkladně investice zpracovány a jako investoři můžeme podlehnout dojmu, že máme všechny potřebné informace, ale nemusí to být vždy pravda.

     

    Podílové fondy

    Jsou to fondy, které využíváme ke kolektivnímu investování. Podílové fondy je možné vnímat jako soubor majetku. Zakládají a spravují je investiční společnosti. Tyto fondy jsou dozorovány Českou národní bankou. Fungují na základě předem určené strategie. Výhodou je skvělá diverzifikace i vysoká likvidita. Podle rizikovosti je můžeme dělit na konzervativní, vyvážené a dynamické. Podle směřování investice je můžeme dělit na dluhopisové, akciové, nemovitostní a smíšené. V předchozích letech byly velmi populární a banky jim dělaly obrovskou reklamu. Postupem let, kdy se pozvedla finanční gramotnost, jsme zjistili, že takové fondy, nabízené bankami, moc peněz nevydělají. Pozitivní je, že fondy učí investora pravidelně investovat
    a diverzifikovat. Jsou spíše konzervativní investicí. Dočkali jsme se i podílových fondů, které své klienty podvedly a připravily o peníze. Takové jednání neprospělo klientům, ale neposloužilo ani jiným podílovým fondům, které svou strategii postavily na zcela jiných základech. Obezřetnost se vyplatí.

     

    Podílové fondy alternativní

    Jsou to fondy, registrované Českou národní bankou, ale nejsou jí dozorovány. Využíváme je ke kolektivnímu investování a souvisí s obhospodařováním majetku. Alternativním podílovým fondům je věnován samostatný článek.

     

    ETF (Exchange traded funds) fondy

    Jsou to burzovně obchodované fondy a představují zajímavý finanční artikl. Jedná se o poměrně spolehlivý, dostupný a potencionálně i vysoce výnosný finanční nástroj. ETF jsou investiční fondy, které drží různá aktiva, jako jsou akcie, dluhopisy, komodity, ale obchodují se jako akcie. Když si investor koupí akcie ETF, získá expozici vůči každému z cenných papírů v portfoliu ETF. Mezi nejčastější patří indexové ETF, sektorové ETF, komoditní ETF a měnové ETF. Dále existují pákové ETF a dividendové ETF. Na pražské burze se neobchodují, ale můžeme si vybrat na zahraničních burzách prostřednictvím online brokerů.

     

    Dividendové akcie

    Jsou považovány za jedny z nejčistších pasivních příjmů, protože generují příjem bez naší další aktivity a obvykle kolísají více než ETF. Čím víc investujeme, tím víc na dividendách dostaneme. Záleží však i na výběru dividendových akcií. Akcie je vlastnický podíl v konkrétní společnosti, což zvyšuje riziko oproti ETF, které využívají sílu diverzifikace. Můžeme volit akcie s nejvyšší vyplácenou dividendou v posledních letech. Udržitelnou akcii hledejme u tzv. dividendových aristokratů, což jsou společnosti, které vyplácí dividendu minimálně 25 let anebo u dividendových králů, kteří vyplácí dividendu minimálně 50 let.

     

    P2P neboli Peer-to-peer půjčka

    Velmi oblíbená cesta k vytvoření pasivního příjmu. Nabízí investorům vyšší zhodnocení peněz s určitým rizikem. Funguje tak, že dlužník půjčku splácí, vy obvykle inkasujete v průběhu času úroky a na konci období je vám splacena i jistina. Různé platformy nabídly i zvýšenou ochranu investorů (neplatí pro všechny). V České republice je nejznámější platforma Zonky a Bondster. Zahraniční platformy např. Mintos a Bondster nabízí vyšší zhodnocení pro investory. P2P půjčky fungují i v sektoru nemovitostí např. nejznámější evropskou platformou je EstateGuru.

     

    Zlato a stříbro

    Čím více se bude tisknout peněz, tím je větší pravděpodobnost, že cena za zlato a stříbro bude stoupat. Obvykle jejich cena stoupá, pokud akciový trh klesá a opačně. Názory expertů se diametrálně liší, např. Warren Buffett nemá zlato rád, Robert Kiyosaki je velkým propagátorem zlata a stříbra.

     

    Digitální produkty (prodej autorských děl)

    Částečný pasivní příjem můžeme dosáhnout prodejem svých autorských děl (např. fotografie, zvukové skladby, písničky, znělky, krátká videa, elektronické knihy, učební plány, ilustrace, grafické šablony anebo naprogramované scripty, pluginy nebo aplikace). K digitálním produktům můžeme přistupovat zcela pasivně, nebo můžeme věnovat čas a peníze jejich marketingu. Prodej fotografií přes fotobanky je určitou formou částečného pasivního příjmu. Musíme věnovat velké úsilí a hodně času, počítat s konkurencí, a hlavně mít trpělivost. Fotografie můžeme nahrát na fotobanku a následně za každý prodej fotky získáme provizi. V posledních letech byly fotobanky jedním z největších trendů.

    Oblíbenou strategií je vytvoření audio nebo video kurzu. Pro tvůrce videí existují videobanky. Prodej videí je navíc méně konkurenční a lze vydělat za prodej videa více peněz.

    Můžeme napsat elektronickou knihu a využít nízkých nákladů na publikování, a dokonce využít celosvětovou distribuci Amazonu, aby vaši knihu viděly miliony potencionálních kupujících.

    Grafici a ilustrátoři mohou využít k prodeji svých děl a poskytnutí licencí fotobanky.

    Pro tvůrce audio formátu, zvukových děl a znělek lze doporučit hudební banky.

    Můžeme vytvořit aplikaci např. hru nebo to může být aplikace, která pomůže uživatelům mobilních telefonů s nějakou těžko proveditelnou funkcí. Jakmile bude aplikace zveřejněna, uživatelé si ji stáhnou, vy můžete generovat příjem.

    Programátoři a kodéři najdou trh k prodeji svých licencí např. na portálu ThemeForest.

     

    Affiliate prodej

    Jsou pasivní příjmy vytvořené tak, že někdo provede nákup kliknutím na odkaz nebo použije doporučující kód, který zveřejníme na webových stránkách, ve videu nebo podcastu. Můžeme získat paušální provizi nebo procento z jejich nákupu.

     

    Dluhopisy

    Nejčastější a nejstarší formou obchodování a volbou jsou korporátní dluhopisy nebo státní dluhopisy. Nabízí úrok, který bývá vyplácen čtvrtletně, půlročně nebo ročně a dopředu známe výši příjmu. Státní dluhopisy jsou velmi bezpečnou investicí (vyjma státu, kde může dojít k bankrotu země), ale jejich úrok bývá často velmi nízký, což nepokryje ani minimální inflaci. Koupíme je obvykle v bance. Korporátní neboli firemní dluhopisy naopak nabízí investorům vyšší úrok, avšak riziko nesplácení je mnohem vyšší. Bývají pojištěny sankcí za nevčasné vyplacení úroku a pokud máme trpělivost a lze předpokládat, že korporát naplní svou vizi, můžeme dosáhnout vyššího příjmu. Společnost však může skončit v insolvenci nebo zkrachovat a investor o své peníze přichází.

     

    Spořící účty, termínované vklady, spoření a bonusy

    U spořících účtů, termínovaných vkladů, stavebního spoření a dalších podobných spořících produktů se nedá uvažovat jako o pasivním příjmu. Jde o spoření.
    V každém případě je dobré a efektivní s nimi pracovat tzn. dáváme si peníze stranou, tvoříme si finanční jistotu. Pokud už máme větší obnos peněz můžeme přejít od šetření a spoření k investování. Úrok na spořících účtech je v České republice dlouhodobě na nízké úrovni, takže inflace ho celý smaže, a navíc sníží hodnotu uspořených peněz. Termínovaný vklad nám nabídne obvykle úrok podle délky uložení od jednoho roku do pěti let. Jedná se o tradiční bankovní produkt s bezpečným uložením peněz. Stavební spoření je oblíbeným produktem v České republice. Zhodnocení ovlivňuje konkrétní nastavení a spořená částka je omezena. Je složeno z úroku a státní podpory. Měnící se podmínky produkt znehodnocují.

     

    Multi-level marketing

    Je to spíš podnikání, kdy se zapojíme do již připravených struktur a procesů, kde se školíme v oblasti prodeje a budování prodejní sítě. Je založen na provizních odměnách. Při vytvoření aktivního a silného týmu můžeme získat stabilní pasivní příjem. Pasivní příjem z multi – level marketingových byznysů je obecně závislý na naší aktivitě a pravidelné pracovní přítomnosti v programu, protože bez nás ostatní značně poleví. Multi – level marketing je kontroverzní téma. Mnoho programů je založeno na Ponziho schématu a jsou minimálně morálním podvodem. Bezesporu však existují i velmi dobré programy.  Předpokladem pro vstup do takového programu je abychom sami měli rádi produkt nebo službu, kterou budeme doporučovat dál.

     

    Kryptoměny

    Je novým fenoménem, který představuje možnost určitého pasivního příjmu. Můžeme těžit Bitcoin, Ethereum, Litecoin, Monero atd. Bitcoin lze těžit na ASIC minerech, mnoho dalších altcoinů přes grafické karty, které se využívají i pro hraní her. Těžit kryptoměny znamená nejen připravit a nastavit procesy na samém začátku, ale v průběhu je nutné procesy hlídat a zařízení inovovat v tempu, které s pasivním příjmem nesouzní. Existují společnosti, které se vám o vše postarají. Vy investujete pouze peníze. V tomto případě jde o pasivní příjem. Musíme si však dát pozor na podvodné společnosti, kterých je v Česku i ve světě skutečně hodně. Pokud budete hledat jak a kde koupit kryptoměny můžete zkusit burzu Binance, kterou považují investoři v kryptoměnách za nejlepší burzu. Můžete se registrovat přes speciální odkaz, kterým ušetříte 10 % na poplatcích, a navíc je vše v češtině.

    Zdá se, že kryptoměny zatím působí jako proti-inflační pojistka. Znamená to, že jak se tiskne stále víc peněz, jejich hodnota a cena stoupá. Kryptoměny za posledních 10 let představují nejlépe zhodnocující finanční aktivum.

     

    Decentralizované finance – půjčky a úroky

    Novinkou v oblasti zhodnocení peněz s vloženým kapitálem jsou služby navázané na decentralizované finance, a to především půjčky a úroky. Decentralizované finance (DeFi) je alternativní forma financování, která nespoléhá na banky a tradiční bankovní služby, ale je založena na Smart kontraktech (chytrý kontrakt) a technologii blockchain. DeFi umožňuje lidem poskytovat a získávat půjčky, spekulovat na pohyb cen aktiv anebo sbírat úroky z držení kryptoměn obdobně jako např. na spořících účtech. Rozdíl je, že u decentralizovaných financí získáte mnohem vyšší sazbu úročení. Samozřejmě držení kryptoměn na projektech (de)centralizovaných financí případně ještě půjčování skrze DeFi je rizikovější a můžeme ztratit investované peníze (nikoliv svoji přímou chybou, ale např. nějaký útočník objeví chybu v protokolu projektu a peníze ukradne).

     

    Forex

    Forex je zvláštním investičním nástrojem. Znamená obchodování s měnou, měnovými páry. Obchodujeme např. EUR vs. USD. Jde o velmi volatilní trh s velkými objemy a vysokou likviditou. Podle mě je těžkou prací a může se zvrhnout v gamble. Jedná se totiž o technicky analytickou činnost, která vyžaduje psychickou odolnost. Dle statistik 80 % investorů své peníze ztratí.

     

    Alternativní investice

    Je spíš netradiční investicí, protože není prováděna pouze za účelem zisku. Je to spíš hobby s přidanou hodnotou. Přináší velkou radost a může přinést nezvyklé zhodnocení. Mezi široké spektrum takových investic můžeme zařadit např.

    • umělecké obrazy
    • investiční lahve vína, whisky
    • hudební nástroje
    • hodinky
    • veterány
    • koně
    • LEGO
    • známky
    • mince
    • starožitnosti

     

    Pár slov na závěr

    Vybudování pasivního příjmu je možnost a zároveň výzva, jak dosáhnout finanční nezávislosti a svobody. Pomůže vám zabezpečit sebe i rodinu. V žádném případě to není rychlé řešení, ale cesta ke stabilní finanční budoucnosti.

    Autorka: Jana Janečková

    Ostatní aktuality