Jaká je zdravotní péče v Dominikánské republice?
Zdravotní péče existuje proto, aby poskytovala lidem zdraví a udržovala jejich ideální podmínky. V Karibiku má Dominikánská republika jeden z nejpokročilejších systémů zdravotní péče a patří do první stovky zemí podle kvality péče. Na jedné straně se veřejné zdravotnictví potýká s řadou problémů, jako je např. nedostatek kvalifikovaného personálu a nedostatečná vybavenost. Na druhou stranu třeba stomatologie a plastická chirurgie jsou obyvateli i cizinci stále více žádané obory, pro více než dobrý poměr: cena x výkon.
Systém zdravotní péče
Systém zdravotní péče mají v Dominikánské republice třístupňový:
- Dotovaný režim, který financuje vláda pro nezaměstnané, chudé a chudé zdravotně postižené.
- Příspěvkový režim, jenž platí zaměstnanci a zaměstnavatelé.
- Příspěvkový dotovaný režim. Je financovaný nezávislými pracovníky, technickými pracovníky
- a osobami výdělečně činnými. Stát ho dotuje.
V Dominikánské republice je patrný značný pokrok v oblasti zdraví a celkového rozvoje. Především došlo k nárůstu zdravotního pojištění. Mezi lety 2011 až 2015 se krytí zdravotní péče z pojištění zvýšilo z 23 % na 65 %. Vládní výdaje na zdravotní péči dosahují přibližně 180 $ (peso) na osobu, což je víc než polovina průměru v Karibiku a celém latinskoamerickém regionu. Výši státního příspěvku zkresluje započítání nezávislých pracovníků do příspěvkového dotovaného režimu. Ti, kteří vydělávají méně než 4000 $ měsíčně jsou krytí automaticky, ale toto krytí se nevztahuje na rodinu, i když zahrnuje mateřskou péči.
Všeobecně lze říci, že nezaměstnaní, chudí zdravotně postižení a nejchudší členové společnosti mají zaručený přístup k bezplatné tzv. socializované péči díky dotovanému režimu. Reálně si lidé, většina z nich, platí výdaje za zdravotnický materiál a různé služby. Vláda dává na zdravotní péči pouze 1 % HDP, což znamená, že si lidé sami financují více než polovinu všech výdajů na zdravotnictví.
Pokud člověk nespadá ani do jedné z uvedených kategorii, musí si lékařské poplatky hradit sám. Některé firmy poskytují svým zaměstnancům igualu. Je to zdravotní pojištění na vybrané soukromé klinice bez dalších nákladů. Pokud ovšem zajištěná soukromá klinika nemá specialistu, kterého potřebujeme a jsme nuceni navštívit jinou kliniku, náklady neseme sami.
Mezinárodní zdravotní pojištění
Má smysl, aby cizinci, přistěhovalci a mezinárodní občané zvolili mezinárodní zdravotní pojištění. Globální pojišťovny nabízí komplexní roční plány pro občany téměř všech zemí, kteří žijí po dobu jednoho roku nebo déle v zahraničí. Nabídku na pojištění většina z globálních pojišťoven sestaví zdarma. Nejlepší globální zdravotní pojištění pak závisí na konkrétních potřebách každého z nás. Mezi nejlepší globální zdravotní pojištění se řadí Cigna Global. Na uvedených stránkách můžeme najít mezinárodní pojišťovny a globální pojišťovny (internationalinsurance.com). Cizinci, kteří se stěhují do Dominikánské republiky za prací a životem najdou doporučené programy uvedených pojišťoven:
Podle sdělení ministerstva zahraničí České republiky, zdravotní péče pro české občany a občany Evropské unie je na dostatečné úrovni. Česká republika nemá s Dominikánskou republikou žádnou smlouvu na lékařskou péči. I proto je nezbytné si před cestou sjednat kvalitní cestovní zdravotní pojištění. Soukromé nemocnice a soukromí lékaři, kteří spolupracují s mezinárodními pojišťovnami připomínají americký standard a poskytují skvělou lékařskou péči. Nedoporučuje se navštěvovat některé státní nemocnice (horší vybavenost a hygienické podmínky), ale jejich výčet nebyl uveden. V případě nemoci či úrazu musíme nejdříve kontaktovat asistenční službu, u které máme sjednáno cestovní pojištění. Většina smluvních zdravotnických zařízení si již platby za vyšetření mohou vyřizovat sama. Některé nemocnice stále požadují platbu v hotovosti. Ošetření vyjde na zhruba 100 až 150 USD. I proto je nutné abychom věnovali pozornost uzavření kvalitního zdravotního pojištění již před cestou. Pojištěncem uhrazené náklady jsou pojišťovnami vráceny po návratu domů.
Důležitá telefonní čísla:
- pohotovostní číslo 911
- hasiči 809-6822000
- národní policie 809-6823151
- Červený kříž 809-6823792
- Civilní obrana 809-6893898
- CDE 809-5351100
- taxi 5672010
- transporte turístico – taxi 809-4221330
- stížnosti a reklamace 809-4125045
Nemocnice
Dominikánská republika výrazně pokročila v nabídce špičkových lékařských služeb, které zahrnují nejnovější pokroky v medicíně. Od Santo Dominga po Punta Cana, od Santiago po Puerto Plata, resp. napříč celou zemí, jsou strategicky rozmístěné nemocnice, které skýtají kvalitní péči. Mají kvalifikované lékařské odborníky, moderní infrastrukturu a pokročilou lékařskou technologii, aby byla zajištěna nejvyšší úroveň poskytování zdravotní péče. Dokáží dát pacientům komplexní lékařskou péči.
Vybrané nemocnice, jako je Centro Médico UCE, Hospital General de la Plaza de la Salud, Hospiten Santo Domingo, Centro Médico Bournigal a další, nabízejí celou škálu specializací včetně kardiologie. Kromě toho nemocnice získaly uznání a ocenění za svou excelenci v různých lékařských specializacích.
Mezi deset nejlepších nemocnic v Dominikánské republice patří:
název nemocnice + adresa nemocnice hlavní specializace tel.:
Centro Médico UCE kardiologie + 1 809 123 4567
Santo Domingo Calle Dr. Jacobo Majluta Azar 9 neurologie
ortopedie
Nemocnice General de la Plaza de la Salud kardiologie + 1 809 987 6543
Santo Domingo Av. Abraham Lincoln 1060 onkologie
neurologie
Hospiten Santo Domingo kardiologie + 1 809 555 7890
Santo Domingo Av. Abraham Lincoln 963 gastroenterologie
urologie
Generální nemocnice Vinicio Calventi kardiologie + 1 809 222 3333
Santo Domingo Calle Luis Lembert Canó onkologie
všeobecná chirurgie
Centro Médico Bournigal kardiologie + 1 809 444 5678
Puerto Plata Carretera Luperón Km 4.5 neurologie
ortopedie
Centro Médico Punta Cana kardiologie + 1 809 777 1234
Punta Cana Carretera Higüey Miches ortopedie
dermatologie
General Hospital de la Plaza de la Salud kardiologie + 1 809 876 5432
Higüey Calle Prolongación Pedro A. Rivera gynekologie
urologie
Centro Médico Corominas kardiologie + 1 809 234 5678
San Francisco de Macorís Av. Antonio Guzmán Lugo gastroenterologie
dermatologie
Centro Médico Cibao kardiologie + 1 809 678 9012
Santiago Av. Juan Pablo Duarte 86 onkologie
neurologie
Nemocnice Metropolitano de Santiago (HOMS) kardiologie + 1 809 345 6789
Santiago Av. 27 de Febrero 421 onkologie
ortopedie
Kromě těchto deseti TOP nemocnic najdeme v Dominikánské republice i další nemocnice, které poskytují stejně kvalitní péči a akceptují mezinárodní zdravotní pojištění, cestovní pojištění a spolupracují s většinou místních zdravotních pojišťoven. Zpravidla je najdeme v místech s velkou koncentrací turistů a rezidentů. Například nemocnice Cabarete Medical Center ve městě Sosua, Carretera Sosua – Cabarete Km 1 je otevřena 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. V případě potřeby lékaři navštíví pacienty i doma nebo na hotelu. Kromě spolupráce s místními zdravotními pojišťovnami, nemocnice, přijme cestovní i mezinárodní zdravotní pojištění. Kontakt: telefon + 1 809 571 4696 a https://www.cabaretemedicalcenter.com/.
Zdravotní doporučení
Očkování – Pro vstup do Dominikánské republiky nepotřebujeme žádná povinná očkování. Rozhodně se před odjezdem do Dominikánské republiky vyplatí poradit se s ošetřujícím lékařem a zvážit doporučená očkování proti malárii, žloutence typu A a B, břišnímu tyfu, tetanu a vzteklině. V letoviscích se bez očkování obejdeme. V roce 2023 se díky poklesu proočkovanosti rozšířil po celém ostrově Hispaniola záškrt. Jen v Dominikánské republice stála infekce život více než dvou desítek obyvatel.
Všeobecná doporučení
I v případě cestování do Dominikánské republiky platí všeobecná doporučení, jako nechat si před cestou do zahraničí zkontrolovat chrup u stomatologa. Neměli bychom zapomenout přibalit kromě léků, které pravidelně užíváme, rovněž běžně používané léky na bolest, teplotu, alergii a na střevní potíže.
Štípnutí, uštknutí a kousnutí
Ve vnitrozemí a horských oblastech se vyskytují komáři, jejichž štípnutí může způsobit nákazu horečky dengue. Ve večerních hodinách se doporučuje používání repelentu s vyšším obsahem účinné látky DEET, před štípnutím komárů, kteří mohou ve výjimečných případech, zvláště v pohraničí s Haiti, přenášet malárii. Ve volné přírodě, lesích a horách žijí jedovatí hadi, pavouci a štíři. Velmi opatrní musíme být na nejjedovatější místní stonožku Cienpiedras. V případě uštknutí nebo kousnutí jakýmkoliv zvířetem musíme vždy vyhledat lékaře.
Časový posun
Na některé citlivější jedince může působit časový posun. Nejlépe ho překonáme, když první den zůstaneme co nejdéle vzhůru. Také bychom v prvních dnech neměli konzumovat příliš mnoho neznámého ovoce a alkoholu v místních vynikajících sladkých koktejlech.
Střevní potíže
Běžnými zdravotními problémy, kterými trpí velká část turistů po příjezdu, jsou střevní potíže. Způsobují je vysoké teploty, kterým se lidský organismus nedokáže rychle přizpůsobit. Potíže vyvolá i místní voda, která je sice pitná, ale složení je jiné než té naší. Neměli bychom zapomenout, že s touto místní vodou se setkáme i v podobě kostek ledu a ve zmrzlině. Riziko průjmů značně snížíme pitím balené vody. Nejlépe bychom měli použít balenou vodou při čištění zubů.
Úpal
Druhým nejčastějším problémem je úpal, přehřátí organismu z dlouhého pobytu na slunci. Úpal bychom rozhodně neměli podceňovat, dostatečně se chladit, mazat se opalovacími krémy a v době oběda se raději schovat někam do stínu, protože jeho silnější forma by nám mohla znepříjemnit významnou část dovolené.
HIV
Vůbec největším zdravotním rizikem v Karibiku je vir HIV. Je jím nakaženo vysoké procento obyvatelstva. Díky příjezdu mnoha sexuálních turistů bují v zemi prostituce. Přenos hrozí především mužům, protože jim zcela určitě bude nabízen sex za peníze. Kromě HIV hrozí např. také syfilis a řada jiných nemocí.
Autorka: Jana Janečková